Malo sa to stať až o niekoľko rokov…

Pred pár dňami služba Copernicus Climate Change Service oficiálne oznámila, že rok 2024 je prvým, v ktorom sme prekročili hranicu oteplenia o 1,5 °C oproti predindustriálnej ére (1). Táto hodnota nie je len číslo – je to hranica, ktorú Parížska dohoda z roku 2015 stanovila ako cieľ, ktorý máme udržiavať. Oddialenie tohto bodu malo pomôcť predísť extrémnejším následkom klimatických zmien. Po prekročení tejto hranice sa totiž zvyšuje riziko kaskádovitých reťazových reakcií ďalších nezastaviteľných a samoposilňujúcich sa zmien, často s nevratnými následkami…

Ročné globálne anomálie povrchovej teploty vzduchu (°C) v porovnaní s rokmi 1850 – 1900 od roku 1940 do roku 2024. Zdroj obrázka: https://climate.copernicus.eu/copernicus-2024-virtually-certain-be-warmest-year-and-first-year-above-15degc

Aký bol plán?

Keď Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) v roku 2018 zverejnil Špeciálnu správu o globálnom oteplení o 1,5 °C, predpokladalo sa, že túto kritickú hranicu dosiahneme niekedy medzi rokmi 2030 a 2052 (2). To znamenalo, že sme mali ešte čas na potrebné kroky a systémové zmeny, aby sme zabránili prekročeniu tejto hodnoty. Realita nás však predbehla – globálne otepľovanie postupuje oveľa rýchlejšie, než predpokladali aj tie najpokročilejšie klimatické modely.

Kvôli búraniu všetkých rekordov a očakávaní, ktoré nám zmena klímy rok čo rok, mesiac po mesiaci ukazuje, už viacerí vedci začínajú hovoriť o tzv. Faktore X v zmene klímy (3-5). Čo môže byť týmto faktorom…?

Prečo je prekročenie 1,5 °C také závažné?

Prekročenie tejto hranice výrazne zvyšuje riziko tzv. bodov zlomu – prahových hodnôt, za ktorými sa spustia nezvratné klimatické zmeny, ktoré sa ďalej zrýchľujú a zhoršujú vplyvom svojich vlastných efektov. Medzi tieto body zlomu patrí napríklad rozpad veľkých ľadových príkrovov, odumieranie tropických dažďových pralesov či masívne uvoľňovanie metánu z roztápajúceho sa permafrostu v Arktíde. Takéto zmeny by mohli spustiť reťazovú reakciu, ktorú už nedokážeme kontrolovať.

Klimatická kríza je tu. Čo ďalej?

Tento rok je dôkazom, že otepľovanie Zeme sa odohráva rýchlejšie, než sme očakávali. Klimatická kríza už nie je hrozbou budúcnosti; je prítomnou realitou. Dnes už nestačí len apelovať na redukciu emisií či ochranu ekosystémov – potrebujeme naliehavé a koordinované akcie na všetkých úrovniach spoločnosti. Avšak to, čo je možno ešte znepokojivejšie než samotné klimatické rekordy, je reakcia verejnosti. Stále veľa ľudí nechápe, že klimatická zmena nie je len politická téma – je to existenčná otázka pre budúcnosť celého ľudstva.

Posledná výzva

Ak nám má niečo pomôcť, tak je to uvedomenie, že každá akcia, každý hlas a každý krok k udržateľnosti je dôležitý. Vedomie, že klimatická zmena je oveľa bližšie, než sme si mysleli, by nás malo motivovať k zmene. To, čo urobíme dnes, rozhodne, ako bude vyzerať svet zajtra. A ten svet bude iný pre nás všetkých.

(1) https://climate.copernicus.eu/copernicus-2024-virtually-certain-be-warmest-year-and-first-year-above-15degc

(2) https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/sites/2/2022/06/SR15_Full_Report_LR.pdf

(3) https://www.nature.com/articles/d41586-024-00816-z

(4) https://phys.org/news/2024-01-driven-mystery-nasa-scientist.html

(5) https://www.axios.com/2024/05/06/globe-warmest-april-11-months

Faktor X v zmene klímy

30.07.2024

V posledných rokoch pozorujeme exponenciálny nárast extrémnych prejavov počasia, ako sú silné búrky, krupobitia, tornáda, záplavy a suchá. Tento nárast je spôsobený zvýšeným odparovaním z nadmerne prehriatych oceánov. Svetový oceán sa od minulého roka zohrieva bezprecedentným tempom, ktoré prekonáva všetky tabuľky a očakávania klimatických modelov. Vedci sa preto [...]

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

rokovanie vlády, Kamil Šaško

Padne dohoda s lekármi? Na rade je Šaško. Odborníci: Dal si herkulovské úlohy, Ficova vláda má antireformnú DNA

21.11.2024 07:30

Odborníci si myslia, že vláda nakoniec ustúpi. Viaceré body memoranda sú však podľa nich nesplniteľné a potrebujú aktualizáciu.

Anna Bieliková

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 1425x
Priemerná čítanosť článkov: 713x

Autor blogu

Kategórie